Borgå har haft en fascinerande plats i Finlands historia ända sedan medeltiden, då vår stad besöktes av både Svenska väldets kungar och Rysslands kejsare under autonomins tid. Under den guidade promenaden i gamla stan får vi höra om bl.a. Gustav III:s färgglada entourage och Alexander I:s kejserliga löften.
Vi avnjuter en smaklig lunch på en trivsam restaurang och efter det besöker vi "Borgå slott". Borgås första stenhus från år 1760 bjuder besökarna på en unik historisk upplevelse. Vi dricker ett glas skumvin medan vi får höra om slottets historia i de svenska kungarnas, den ryska Tsar Alexander I:s och kungen av rock, Remus anda.
Efter besöket har vi tid för uppköp i gamla stans butiker och dagen avslutas med eftermiddagskaffe på det mysiga Te- och Kafferummet Helmi.
Pris 2025:
Från 70 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 20 personer.
Från 73 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 15 personer.
Från 78 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 10 personer.
Priset inkluderar:
En Borgå-guides tjänster i 1,5 timme, lunch i Borgå, inträde och historik i "Borgå slott", ett glas skumvin i "Borgå slott", eftermiddagskaffe med sött kaffebröd på Te- och Kafferummet Helmi samt moms.
Längd:
Cirka 6,5 timmar
Förverkligas:
Året om, mån-lör