En djupdykning bland akvarier och prisbelönt arkitektur
Välkommen med på en inspirerande dag i den genuina kuststaden Kotka. Vi inleder vårt besök med en guidad rundtur i staden där vi bland annat får se den prisbelönta Sapokkaparken i all sin prakt. Turen för oss vidare till det spektakulära Maritimcentret Vellamo, en arkitektonisk pärla som blivit ett välkänt landmärke både i Finland och utomlands.
Efter en välsmakande lunch på restaurang Laakonki får vi en djupare inblick i Vellamos utställningar under en guidad visning. Det finns även gott om tid att utforska centret på egen hand eller titta in i museibutiken.
Dagens höjdpunkt är akvariehuset Maretarium. Här får vi uppleva de finska fiskarnas undervattensvärld genom en presentation i havsteatern (med sittplatser för alla). Vi rundar av dagen med en gemensam kaffestund med dopp innan bussen styr hemåt igen.
Pris 2026:
Tis-fre från 85 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 25 personer.
Tis-fre från 86 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 20 personer.
Tis-fre från 92 €/person. Priset är beräknat för en grupp på minst 15 personer.
Priset inkluderar:
inträde och guidning i Vellamo och Langinkoski, Kotka-guidens tjänster i 1,5 timme, lunch på Laakonki, eftermiddagskaffe och moms.
Längd:
6 timmar
Förverkligas:
halva maj – augusti tis-fre.






